We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.
/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
    Purchasable with gift card

      name your price

     

1.
Yeşteremin 01:38
2.
Kısa Garip 00:15
3.
Çek Yakayı 01:52
4.
Midye 01:25
5.
Kak Git 02:33
6.
Eko Kaç 04:34
7.
Son Ki Üç 01:38
8.
9.
10.
11.
Yara İzleri 01:46
12.
Ferrokrom 04:19
13.
Zerzemel 00:50

about

DAK or Deri Altı Kanalları (“Underskin Channels”) is an experimental band from Ankara which was active mainly in the 90s and early 2000s. DAK’s recordings haven’t reached many people beyond those who acquired their cd-rs and cassettes in that period, but the band’s works display an important sonic and historical uniqueness, and therefore it had become necessary to present some of these works again to music enthusiasts and archivists. The compilation “Ferrokrom” was put together to fulfill this necessity.

Deri Altı Kanalları was founded in the early 90s. Shortly after their foundation, the band entered a period where they stopped producing music for some years and started obsessively experimenting with reel-to-reel tape recorders, collecting tapes from flea markets and recording music on them from the radio. Music they captured from state radio channel TRT 3 that shaped their taste at that time include Bauhaus, Einstürzende Neubauten, Stockhausen, Can, Kraftwerk, Caucasian laments, The Fall, Joy Division, Velvet Underground, The Stooges and David Bowie. In the winter of 1999, the band had intensive improvisation sessions in their home studio, recording more than a hundred songs, using four reel-to-reel recorders as mixers and echo-makers and a fifth one as the recording tape. Some of the output was later collected in a series of albums self-distributed in very limited quantities, and some of the recorded material on tapes are still unheard even by the band members themselves. The songs recorded were mostly improvised, the way they sound being a result of different characteristics of the tape recorders, and the raw and minimalist nature of the works are partly a consequence of the technical limitations of this cumbersome recording method. Some of the songs were later re-recorded with vocals and some of these supplied music for short films.

Creating experimental music at a time when no such scene existed in Ankara, the band has played only one live show and were uninterested in operating in the well-defined parameters of the music establishment, and the band members later pursued other musical projects.

This compilation presents a selection from the 1999-2002 period. “Ferrokrom” was compiled by Işık Sarıhan with the help of band members Ceyhun Dora and Alper Tunga Demirel and released digitally in 2016 by Inverted Spectrum Records, with the aim of making this music available for more people who are supposed to hear it, and to contribute to the transmission of these idiosyncratic works into the future.

-------------------

DAK, uzun adıyla Deri Altı Kanalları, 90’lı yıllarda ve 2000’lerin başlarında faaliyet göstermiş Ankaralı bir deneysel müzik grubu. Grubun yaptığı kayıtlar o dönemlerde demo cd’lerini ve kasetlerini edinen dinleyiciler dışında pek bir kimse tarafından duyulmamış olsa da, hem müzikal hem de tarihsel olarak hususiyet arz ettiğinden müzikseverlere ve arşivcilere tekrar servis edilmeleri zorunlu hale gelmişti. “Ferrokrom” isimli toplama bu ihtiyacı karşılamak için hazırlandı.

Deri Altı Kanalları’nın hikayesi şöyle: Grup 90’lı yılların başlarında kuruluyor. Kurulduktan kısa süre sonra makara çalarlara kafayı takan grup, uzun yıllar hiç müzik yapmadan sadece bu makineleri kurcaladıkları bir döneme giriyor. Bu dönemde bit pazarından topladıkları makaralara radyodan müzik kaydetme denemeleri de yapan grubun TRT 3’ten kaydettikleri ve tarzlarını etkileyen müziklere örnek olarak Bauhaus, Einstürzende Neubauten, Stockhausen, Can, Kraftwerk, Kafkas ağıtları, The Fall, Joy Division, Velvet Underground, The Stooges ve David Bowie sayılabilir. 1999 yılının kış mevsiminde, ev ortamında yoğun bir doğaçlama kayıt seansına girişiyorlar. Dört tanesi mikser ve eko yapıcı işlevi görecek şekilde, biri de kayıt aleti olarak beş adet makara çalar kullanarak yüzden fazla şarkı kaydediyorlar. Bu seanslarda ortaya çıkan materyalin bir kısmı demo cd’lerde toplanıp az miktarda çoğaltılırken, bir kısmı ise halen grup elemanlarınca bile açılıp dinlenmemiş makaralarda muhafaza edilmiş vaziyette. Çoğunluğu doğaçlama olarak kaydedilen şarkıların tınıları farklı makara çalarların özelliklerinden, ham ve minimalist niteliği de yine kısmen bu hantal kayıt teknolojisinin getirdiği sınırlılıklardan kaynaklanıyor. Bu şarkılardan birkaç tanesi daha sonra vokalli olarak tekrar kaydediliyor ve kısa filmlerde kullanılıyor.

Ankara’da herhangi bir deneysel müzik ortamının olmadığı bir dönemde bu tarz çalışmalar ortaya koyan, müzik müessesesinin tanımlanmış sınırları içinde de hareket etmek istemeyen DAK, aktif olduğu dönemde sadece bir konser veriyor ve grup elemanları daha sonra farklı müzikal projelere yöneliyorlar.

Önünüzdeki ekranda gördüğünüz bu toplama albüm 1999-2002 döneminden örnekler içermektedir. Grup elemanları Ceyhun Dora ve Alper Tunga Demirel’in katkılarıyla Işık Sarıhan tarafından derlenmiş ve 2016 yılında Inverted Spectrum Records tarafından dijital ortamda yayınlanmıştır. Yayınlanmasındaki amaç, bu müziğin ulaşması gereken insanlara ulaşmasına, ve bir çok yönüyle nevi şahsına münhasır olan bu yapıtların geleceğe aktarılabilmesine bir nebze olsun katkıda bulunmaktır.

credits

released May 26, 2016

DAK:

Oral Közleme: Piano, Farfisa organ, Casio mini organ, mandolin, flute.
Alper Tunga Demirel: Electric and acoustic bass, percussion
Erdal Közleme: († 2014) Ney, percussion
Ceyhun Dora: († 2019) Guitar, vocals

Cover image: Işık Sarıhan
Recorded by DAK, 1999-2002 - Ankara.
Compiled by Işık Sarıhan, 2016.

[The music produced by DAK is collected in albums by Ceyhun Dora; Tontana (1993), Bıkmaz Usanmazlar (1993), İzzi Mizzi (1999), Zerzemel (1999), Dolama (1999), Başkaca (1999), Herkes Dışarı (1999), Zaala (2000), İkili (2000), Şeybey (2000), Dak akoustik (1992-02.) ]

DAK contact:
alpertungademirel at gmail dot com

license

all rights reserved

tags

about

Inverted Spectrum Records Ankara, Turkey

Inverted Spectrum Records is a digital record label, focusing on contemporary experimental music, psychedelic rock and urban folk. The label aims to preserve and promote the works of underground and outsider musicians, and has so far released musical acts from Ankara, Istanbul, Belgrade, Berlin, Budapest, London and Texas.

Next release: A compilation of experimental jazz and rock from Budapest.
... more

contact / help

Contact Inverted Spectrum Records

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account

If you like Ferrokrom, you may also like: