We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Tyro

by Özüm İtez

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
    Purchasable with gift card

      name your price

     

1.
2.
3.
Sharrock 09:57
4.
5.
6.
Swampwerk 05:22
7.
Koz Yatağı 04:36

about

"Özüm İtez is known for his guitar work as a part of the internationalist psych-rock quartet Hayvanlar Alemi. However, there is a lesser known side to his musical existence, known only to a chosen few who have been witnessing for years how he gets home from school or work and improvises on his guitar for half an hour, the music usually left unrecorded to vanish forever into outerspace. But now, a bigger audience will have the chance to peek into the solo guitar world of Özüm İtez. "Tyro" is culled from two after-work studio sessions and documents Özüm's creative and passionate electric guitar improvisations, his instantly conjured melodies offering at times hypnotic and at times counter-hypnotic moods, while the references to modalities of diverse geographies hint at the Hayvanlar Alemi catalogue. It's an important record which for the first time documents one of the most idiosyncratic guitar players from Ankara in his most freely-creating mode. I'm not saying this because he's my friend for 18 years or because he's my bandmate or because we might earn a little money from this album, I'm saying it totally sincerely."
- Işık Sarıhan


"Dünya Özüm İtez'i enternasyonalist saykodelik rock dörtlüsü Hayvanlar Alemi'nin gitaristi olarak tanıdı. Gel gör ki, Özüm'ün müzikal varoluşunun bir yönü daha var, Özüm'ün yıllardır okuldan ya da işten eve gelip, yarım saat eline gitarı alıp, kaydedilmeden uzaya karışıp giden doğaçlama nameler döktürmesine şahit olma şansı bulmuş az sayıda insanın bildiği. Ama artık daha geniş bir kitlenin Özüm'ün solo gitar dünyasını deneyimleme şansı var. Bir çift iş çıkışı stüdyo seansının ürünü olan "Tyro" Özüm İtez'in tutkulu ve yaratıcı elektro gitar doğaçlamalarını belgeliyor, anın verdiği ilhamla gökten indirdiği ya da yerin dibinden çıkardığı melodiler bazen hipnotik bazen anti-hipnotik kafa hallerine "gel, gel" yapıyor, çeşitli coğrafyalara makamsal referanslar ise Hayvanlar Alemi kataloğuna göz kırpıyor. Ankara'dan çıkmış en nev-i şahsına münhasır gitaristlerden birinin sanatını en serbestçe icra ettiği anları belgeleyen önemli bir kayıt "Tyro". 18 yıllık dostum ve grup arkadaşım olduğu için ya da bu albümden elimize bir miktar para geçme ihtimali olduğu için söylemiyorum bunları, çok samimi söylüyorum."
- Işık Sarıhan

credits

released May 27, 2015

All songs improvised by Özüm İtez
Produced by Özüm İtez and Işık Sarıhan
Recorded at Studio Vox and Sound Rock - Istanbul.

Özüm İtez: Electric guitar, electric bass (7)
Can İtez: Cover painting.
Işık Sarıhan: Motivation and a few song names.

İstanbul 2015

contact: ozumitez at gmail dot com
www.hayvanlaralemi.org

license

all rights reserved

tags

about

Inverted Spectrum Records Ankara, Turkey

Inverted Spectrum Records is a digital record label, focusing on contemporary experimental music, psychedelic rock and urban folk. The label aims to preserve and promote the works of underground and outsider musicians, and has so far released musical acts from Ankara, Istanbul, Belgrade, Berlin, Budapest, London and Texas.

Next release: A compilation of experimental jazz and rock from Budapest.
... more

contact / help

Contact Inverted Spectrum Records

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account

If you like Tyro, you may also like: